دوازده میمون

فیلم سینمایی دوازده میمون

فیلم سینمایی دوازده میمون درام علمی تخیلی آمریکایی محصول سال 1995 به کارگردانی تری گیلیام بر اساس فیلمنامه ای از دیوید پیپلز و جانت پیپلز است.

درباره فیلم

بروس ویلیس، مادلین استو، برد پیت و کریستوفر پلامر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. فیلم در 29 دسامبر 1995 یونیورسال پیکچرز بصورت گشترده اکران شد. با توجه به ساختار و مفهوم داستان فیلم، نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد و حدود دویست میلیون دلار در سراسر جهان فروخت که حدودا ده برابر بودجه ساخت آن بود.

برد پیت در شصت و هشتمین دوره جوایز اسکار، نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و طراحی صحنه و لباس فیلم نیز اسکار گرفت. پیت همچنین در پنجاه و سومین دوره جوایز گلدن گلوب برنده بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

داستان فیلم

داستان فیلم در سال 2035 اتفاق می افتد بخاطر انتشار ویروسی مرگبار که در سال 1996 منتشر شده و تقریباً تمام بشریت را از بین برده، بازماندگان مجبور به زندگی در زیر زمین شده اند. گفته می شود گروهی به نام ارتش دوازده میمون این ویروس را منتشر کرده اند. جیمز کول زندانی است که در یک مجتمع زیرزمینی در فیلادلفیا زندانی است. کول برای یافتن ویروس اصلی انتخاب می‌شود تا در ازای کاهش مجازات به دانشمندان کمک کند تا درمانی بسازند. در همین حال، کول از رویاهایی که شامل تعقیب و گریز و تیراندازی در فرودگاه می‌شود، رنج می برد.

کول به گذشته باز می گردد و تصادفا 6سال قبل از حادثه یعنی سال 1990 به بالتیمور می رود، نه در سال 1996 که برنامه ریزی شده بود. او با تشخیص دکتر کاترین ریلی دستگیر و در یک بیمارستان روانی زندانی می شود. او در آنجا با جفری گوینز، یک بیمار روانی با دیدگاه های افراطی محیط زیست مواجه می شود. کول با گروهی از پزشکان مصاحبه می‌کند و سعی می‌کند توضیح دهد که شیوع ویروس قبلاً اتفاق افتاده است.

پس از تلاش برای فرار، کول در یک سلول حبس می شود، اما او ناپدید می شود و در سال 2035 از خواب بیدار می شود. دانشمندانی که پیام پست صوتی تحریف شده ای را پخش می کنند که ارتباط ارتش دوازده میمون را با ویروس نشان می دهد. کول مورد بازجویی قرار میگیرد اما به وی فرصتی دیگر برای تکمیل ماموریت می دهند. کول به طور تصادفی در طول جنگ جهانی اول به میدان نبرد می رسد، جایی که می بیند یکی از هموطنانش به نام خوزه نیز فرستاده شده است. خوزه که زخمی شده ادعا می کند عنکبوت حامل آنتی بادی را پیدا کرده و آن را به او سپرد. کول از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و سپس به سال 1996 منتقل می شود…

دیدن این فیلم علاوه بر تحریک قول تخیل، نگاهی فراطنزگونه به موضوع محیط زیست و ویروسهای دست ساز بشر دارد و خطراتی که توسط خود بشر آن را تهدید میکند را یادآوری میکند. برخی اوقات متوجه می شویم که بزرگترین دشمن ما، فقط خودمان هستیم.