فیلم سوداگران

فیلم سوداگران [1] درام آمریکایی محصول سال ۲۰۱۰ به نویسندگی و کارگردانی جان ولز است. در این فیلم بن افلک، کوین کاستنر، کریس کوپر و تامی لی جونز به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم در در 22 ژانویه 2010 در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمد. این فیلم در 21 ژانویه 2011 به صورت عمومی اکران شد.

داستان فیلم

سهام شرکت کشتی سازی جی.تی.ایکس[2] در بحبوحه رکود کاهش می یابد، بسیاری از کارمندان از جمله بابی واکر اخراج می شوند. واکر کارمندی یقه سفید با حقوقی شش رقمی، دارای همسر و یک پسر نوجوان و یک دختر است.

واکر به تدریج امکانات لوکسی مانند عضویت در کلاب و خودروی پورش خود را از دست می دهد. در نهایت به فروش خانه گران قیمت خود متوسل می شود و به همراه خانواده به خانه پدر و مادرش نقل مکان می کند. در نهایت، واکر مجبور می شود به کارگری روی آورد و خانه ای را بازسازی کند.

مک‌کلاری که یکی از مدیران شرکت است، به‌عنوان سهامدار با وضعیت موجود ثروتمندتر می شود زیرا ارزش سهام جی.تی.ایکس به دلیل کوچک شدن شرکت افزایش یافته است.

با این حال او احساس گناه می کند که شرکتش زندگی بسیاری از کارکنان خود را ویران کرده است و تصمیم می گیرد کارکنان را به سر کار برگرداند. او شرکتی را راه اندازی می کند و واکر اولین فردی است که استخدام می شود. واکر بل مراجعه به شرکت با دفاتر خالی روبرو می شود…

این فیلم برای همه پیام مهمی دارد: «هیچ وضعیتی دائمی نیست». یعنی نه ثروت و نه فقر. اما رفتار انسانها در هر دوره نشانگر بلوغ انسانی آنهاست. تماشای فیلم به همه فعلان اقتصادی و مدیران کسب و کارها توصیه می شود.

پی نوشت ها:


[1] The Company Men

[2] Global Transportation Systems