فیلم فهرست شیندلر

فهرست شیندلر، درام تاریخی محصول ۱۹۹۳ ایالات متحده به کارگردانی و تهیه‌کنندگی استیون اسپیلبرگ و نویسندگی استیون زایلیان است. این فیلم بر اساس رمان غیرداستانی چاپ ۱۹۸۲ یعنی کشتی شیندلر اثر توماس کنیلی ساخته شده‌است. این فیلم یکی از مشهورترین آثار اسپیلبرگ است که در آن لیام نیسون (شیندلر)، ریف فاینز (افسر اس‌اس) و بن کینگزلی (حسابدار ) به ایفای نقش پرداخته اند.

درباره فیلم

اسپیلبرگ پیش از پذیرش کارگردانی این فیلم، تصمیم داشت که ساخت این پروژه را به کارگردان‌های دیگری واگذار کند. این فیلم بصورت سیاه‌وسفید و مانند یک مستند ساخته شده است. جان ویلیامز سازنده موسیقی متن فیلم است.

فهرست شیندلر در ۳۰ نوامبر ۱۹۹۳ اکران شدو بسیاری از منتقدان آن را یکی برترین فیلم‌های تاریخ سینما می‌دانند. این فیلم در گیشه نیز موفق عمل کرد و ۳۲۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت در حالی که بودجه ساخت آن تنها ۲۲ میلیون دلار بود. این فیلم نامزد دریافت دوازده جایزه اسکار شد و نهایتا هفت جایزه از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین موسیقی متن را برد.

داستان فیلم

اسکار شیندلر تاجری از اعضای حزب نازی، به خاطر دوستی بین او و مقامات رده بالای ارتش آلمان ، موفق می‌شود کارخانه‌ای را با پول یهودیانی که در خفا با آنان شریک شده بخرد.

سپس با توجه به همین روابط خود یهودیان را به عنوان کارگر در کارخانه مشغول بکار می کند. رفته رفته این موضوع تبدیل به راه فراری برای یهودیانی می‌شود که در قرنطینه مانده‌اند و خطر مرگ هر لحظه آنان را تهدید می‌کند. فیلم نمایشگر تغییر بسیار ظریف دیدگاه شیندلر نسبت به یهودیان دربند را نشان داده و رفته رفته او به تسهیل شرایط و زنده نگه داشتن آنان اقدام می کند.