تتریس

فیلم سینمایی تتریس(Tetris)، محصول 2023 فیلم سینمایی بلند مهیج زندگی‌نامه‌ای امریکایی به کارگردانی جان اس بیرد و نویسندگی نوآ پینک است. در این فیلم تارون اجرتون، نیکیتا افرموف، سوفیا لبدوا و آنتونی بویل به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم بر اساس وقایع تاریخی حقیقی پیرامون رقابتی که طی دوران جنگ سرد برای ثبت اختراع بازی کامپیوتری تتریس در اواخر دهه 1980 ساخته شده است.

فیلم سینمایی مدیریتی تتریس

درباره فیلم

تتریس در 15 مارس 2023 در جشنواره فیلم SXSW به نمایش درآمد و در 31 مارس توسط Apple TV+ منتشر شد و موفق شد نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کند.

داستان فیلم

در سال 1988، هنک راجرز در نمایشگاه بازیهای کامپیوتری که در لاس وگاس برگزار شده بود، شرکت کرده و شیفته بازی تتریس می شود که توسط برنامه نویس شوروی الکسی پاجیتنوف، که برای شرکتی دولتی در اتحاد جماهیر شوروی کار می کند، ساخته شده است.

راجرز قراردادی را با سرمایه‌دار رسانه‌ای رابرت ماکسول و پسرش، کوین ماکسول، امضا کرده است که به آنها اجازه می‌دهد تتریس را توزیع کنند. همزمان تتریس در ژاپن برای رایانه های شخصی، کنسول و بازی های آرکید فروخته شده است.

راجرز با هیروشی یامائوچی، مدیرعامل نینتندو، ملاقات نموده و پیشنهاد همکاری برای تولید تتریس برای نینتندو فامی‌کام و ماشین‌های آرکید را می‌دهد. مدت کوتاهی پس از شروع تولید، راجرز با کمپانی تماس گرفته و ادعا میکند که حقوق بازی قبلاً به سگا فروخته شده بود. راجرز به ژاپن برمی‌گردد و سعی میکند زودتر از بقیه حق ثبت بازی را دریافت کند…