معرفی فیلم سینمایی الویس

معرفی فیلم سینمایی الویس

فیلم سینمایی الویس(Elvis)، فیلم زندگینامه ای محصول سال ۲۰۲۲ به کارگردانی باز لورمن، نویسندگی لورمن، سم برومل، کریگ پیرس و جرمی دونر است. این فیلم روایتگر داستان زندگی الویس پریسلی خواننده و بازیگر افسانه ای راک اند رول را دنبال می کند که از دیدگاه مدیرش، سرهنگ تام پارکر روایت می شود.

آستین باتلر در نقش الویس به همراه تام هنکس در نقش پارکر و اولیویا دی جونگ، هلن تامسون، ریچارد راکسبورگ، دیوید ونهام، کودی اسمیت-مک فی و لوک بریس در این فیلم بازی می‌کنند.

الویس در 25 می 2022 در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و در 23 ژوئن 2022 در استرالیا و در 24 ژوئن 2022 توسط برادران وارنر در ایالات متحده اکران شد. این فیلم از نظر انتقادی و تجاری موفقیت‌آمیز بود با بودجه ۸۵ میلیون دلاری‌اش موفق شد ۲۸۶ میلیون دلار در سرتاسر جهان فروش داشته باشد. اولیس موفق شد رتبه دومین فیلم زندگی‌نامه‌ای برتر تاریخ پس ازرندگینامه کویین(Bohemian Rhapsody) را به خود اختصاص دهد. بازی باتلر تحسین گسترده ای را به همراه داشت و طراحی لباس فیلم، کارگردانی لورمن، طراحی تولید، تدوین، طراحی صدا و سکانس های موسیقی نیز مورد تحسین بسیاری قرار گرفت.

موسسه فیلم آمریکا الویس را یکی از ده فیلم برتر سال 2022 معرفی کرد. در هشتادمین جوایز گلدن گلوب، سه نامزدی دریافت کرد، از جمله بهترین فیلم درام، و هفت نامزدی در بیست و هشتمین جوایز انتخاب منتقدان از جمله بهترین فیلم دریافت کرد. . باتلر برای بازی خود جوایز متعددی از جمله نامزدی بهترین بازیگر مرد را از جوایز انتخاب منتقدان لندن و آمریکا/کانادا و جوایز گلدن گلوب دریافت کرد.

در 20 ژانویه 1997، مدیر سابق الویس پریسلی، سرهنگ تام پارکر، به دلیل سکته مغزی در بستر مرگ است. او که از یک اعتیاد به قمار رنج می برد، نحوه آشنایی خود را برای اولین بار با پریسلی بازگو می کند.

پریسلی که توسط مادر دلسوزش گلدیس بزرگ شده است، دوران کودکی خود را در فقیرترین نقاط می.سی.سی پی می گذراند و در ماجراهای کمیک کاپیتان مارول جونیور و به ویژه در آهنگ، کمی به شهرت و پول می رسد. با این حال، پس از نقل مکان با والدینش به ممفیس، به دلیل شیفتگی اش به موسیقی آفریقایی-آمریکایی خیابان بیل ممفیس، مورد تمسخر همسالانش قرار می گیرد. در این زمان، پارکر مدیر کارناوال “هاکستر” است و با خواننده کانتری هنک اسنو همکاری می کند، اما وقتی آهنگ «صدای سیاه» پریسلی را می شنود به پتانسیل وی پی می برد.

پارکر با پریسلی ملاقات می‌کند و او را متقاعد می‌کند که به او اجازه دهد کنترل حرفه‌اش را در دست بگیرد و مدیر برنامه های وی و صاحب اصلی درآمد پریسلی شود. صعود پریسلی آغاز می‌شود و خانواده پریسلی از فقر نجات پیدا می‌کند. افکار عمومی منطقه در مورد این خواننده دوگانگی دارند. جیمز ایستلند، سناتور دموکرات جنوبی می سی سی پی، با احساس اینکه موسیقی پریسلی کودکان سفیدپوست را فاسد می کند و خصومت نژادی را دامن می زند، پارکر را به یک جلسه غیررسمی فرا می خواند و طی آن از پارکر درباره گذشته مرموزش سوال می کند.

پس از اینکه رقص پریسلی در یک کنسرت جنجال برانگیز می شود، او با مشکلات قانونی روبرو می شود. پارکر دولت را متقاعد می کند که پریسلی را به ارتش ایالات متحده فراخواند. پریسلی در طول خدمت سربازی خود در آلمان غربی از مرگ مادرش به دلیل اعتیاد به الکل رنج می برد. او وقتی با پریسیلا بولیو، دختر نوجوان یک خلبان نیروی هوایی ایالات متحده ملاقات می کند، آرامش پیدا می کند. پس از ترخیص، او فعالیت سینمایی خود را از سر می گیرد و سال ها بعد با پریسیلا ازدواج می کند…

اولیس، روایت فقیری است که به شهرتی ابدی دست پیدا می کند و پشت پرده اتفاقات این شهرت را به تصویر می کشد. قطعا الویس یکی از فیلمهایی است که تمامی مدیران باید ببینند و از آن درس بگیرند. اولیس روایتی است از رشدی خیره کننده و غیرقابل تصور که همراه با غم و اندوه و هیجان و سرمستی است.