شیوع

فیلم سینمایی شیوع(Contagion)

درام مهیج فاجعه ای سرایت یا شیوع، محصول سال 2011 سینمای هالیوود به کارگردانی استیون سودربرگ یکی از فیلمهای تاثیرگذار آینده نگرانه و مدیریتی است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.

درباره فیلم

ستارگان بسیاری از جمله مت دیمون، لارنس فیشبرن، الیوت گولد، جود لاو، گوئینت پالترو، کیت وینسلت، برایان کرانستون، جنیفر ایهل، سانا لاتان و ماریون کوتیار در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. سودربرگ و نوسینده فیلمنامه با نمایندگان سازمان بهداشت جهانی و همچنین کارشناسان پزشکی مانند دبلیو. یان لیپکین و لری برلیانت مشورت کردند.

این فیلم در سال 2020 به دلیل همه گیری کرونا، محبوبیت جدیدی یافت. و بسیاری آنرا پیش بینی سودربرگ خواندند. فیلم دارای چندین خط داستانی موازی و با سبک چند روایتی «سینمای ابر پیوند» استفاده می‌کند که از خصوصیات سینمای سودربرگ است.

داستان فیلم

علاقه مندان به ماتریکس عاشق این فیلم خواهند شد زیرا حداقل یک دهه پیش از همه گیری کرونا، این فیلم با جزییات کامل و خصوصیاتی دقیقا شبیه به کرونا ساخته شد. داستان فیلم درباره انتشار ویروس مرگبار تنفسی بسیار مسری است که از طریق تنفس و لمس اشیاء منتقل می شود. جالب اینجاست که شروع این ویروس هم در فیلم از چین است. تلاش محققان پزشکی و مقامات بهداشت عمومی برای شناسایی و مهار بیماری، هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها باوجود نگرانی از اینکه این بیماری ممکن است یک سلاح زیستی باشد، به دنبال مقصر است. گسترش ویروس، چندین شهر را تحت قرنطینه قرار داده که باعث حمله به فروشگاهها، غارت گسترده و خشونت می شود که البته با وجود اینکه همه موارد موجود در این فیلم در دوران کرونا رخ داد، مردم جهان حقیقتا در این یک مورد هم که شده، باهم همکاری کردند.

فیلم تلاشی گسترده در بخشهای مختلف است، زمانی که یک بحران بزرگ، جامعه را درخود فرو برده است. تلاشی که مدیران و تمام بخشها صورت می دهند تا مگر تاحدی اوضاع بحرانی را مدیریت کنند و در بسیاری موارد هم اشتباه میکنند. این فیلم نشان میدهد که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

آکادمی آنلاین عیب پوش