تقویم محتوایی اسفند 1403

تقویم تولید محتوای اسفند 1403

تولید یک تقویم محتوایی جامع و کامل، کار ساده ای نیست. بعلاوه اینکه هر مناسبت در تقویمهای مختلف تغییر کرده و پیداکردن مناسبتهای ایرانی، مناسبتهای جهانی و مناسبتهای تقویمی یکجا، کار ساده ای نیست. آکادمی آنلاین عیب پوش برای اولین بار تقویم رایگانی تولید کرده که هم مشتمل بر تمامی مناسبتهاست و هم بصورت اکسل تهیه شده است. پیش از استفاده از این تقویم، نگاهی به ماه پربار اسپند بیندازیم و درباره آن بیشتر بدانیم.

تقویم محتوایی اسفند 1403
تقویم محتوایی اسفند 1403

درباره اسفند ماه

اسفند ماه یا اسپند ماه، دوازدهمین و آخرین ماه سال خورشیدی و همچنین سومین و آخرین ماه از فصل زمستان است. این ماه در سال‌های عادی ۲۹ روز و در سال‌های کبیسه ۳۰ روز دارد . این ماه از روز ۳۳۷م سال شروع می‌شود و در روز آخر سال پایان می‌یابد.

در گاه‌شماری پارسی پنجمین روز هر برج نیز اسپند نام دارد و دراسپندروز از اسپندماه، جشن سپندارمذگان برگزار می‌شود. ایزد این ماه، سپندارمذ است و نماد این ماه محبت بین زن و مرد و «عشق» است.

تقویم محتوایی اسفند 1403
تقویم محتوایی اسفند 1403

مناسبتهای اسفند ماه

اسپند ماه نیز از ماههایی است که جشنها و یادبودهای زیادی در آن برگزار می شود. جشن اسفندی در شب و روز اول اسفند برای شکرگزاری افزایش روزی و بهبود کشت و کشاورزی در سال آتی برگزار می شود.

جشن جشن «مردگیران» یا «سپندارمذگان» یا «اسفندگان» روز گرامیداشت زن، زمین و عاشقان و دلدادگان است. این جشن، یکی از جشن‌های قدیمی ایران است که در روز اسفند از ماه اسفند برابر با ۵ اسفند گاهشمار پارسی و 29بهمن از گاهشمار جلالی برگزار می‌شود. سپندارمذ فرشته نگهبان زمین و نیز فرشتهٔ پاسبان زنان است. در این جشن مردان به زنان بخشش می‌کنند.

جشن «وخشنکام» در گرامیداشت رود «جیحون»، بزرگترین رود سرزمین‌های ایرانی در دهم اسفند ماه برگزار می شود. این نام از بزرگترین شاخه آمودریا بنام رود «وخش» برگرفته شده است. «وخشنکام» به عنوان «فرشته جیحون» است.

تقویم محتوایی اسفند 1403
تقویم محتوایی اسفند 1403

جشن «نوروز رودها»، گرامیداشت، لایروبی و پاکسازی رودها، کاریزها و چشمه‌ها همراه با پاشیدن عطر و گلاب بر آنها در روز نوزدهم اسفند برگزار می شود.

جشن «گلدان» یا «اینجه»، در بیستم اسفندماه روز آماده‌سازی و کاشت گل‌ها و گیاهان و درخت در سراسر ایران، حدود سه هزار سال است که به عنوان «جشن درختکاری» برگزار می شود.

جشن «فروردگان»، جشنی در یاد‌کرد و بزرگداشت روان و فروهر درگذشتگان در بیست و ششم اسفند ماه برگزار می شود.

جشن بدرقه سال کهنه و آخرین سه شنبه سال مظهر بخشش و بخشیدن از مال به امید افزایش آن در سال آتی به پاس این دست و دل بازی و بخشش، آتش هایی برافروخته شده و ایرانیان به رسم زدودن بدیها، از روی این آتشها می پرند و بین همسایگان نقل و آجیل و خوراکی پخش می شود.

جشن پایان فصل زمستان جشن برابری شب و روز، تعادل و برابری سرما و گرماست. این جشن به مناسبت ایجاد همسپت مدم یا برابر شدن روز و شب برگزار می شود که دقیقا در هنگام نوروز اتفاق می افتد. در بسیاری از نواحی ایران در این شب بر بام‌ها آتش می‌افروزند.

جشن اوشیدر یا هوشیدر جشن یا همان جشن پایان فصل زمستان در واپسین روز زمستان یعنی معمولاً بیست و نهم اسفند ماه و دقیقاً یک روز پیش از نوروز، برگزار می شود. در این جشن، ایرانیان که در انتظار فرا آمدن سوشیانت موعود هستند، برای ظهور وی دعا می کنند. این جشن از دوران باستان یعنی حدود 2500 سال پیش تا کنون برگزار می شود.

تقویم محتوایی اسفند 1403
تقویم محتوایی اسفند 1403

سخن نویسندگان آکادمی

ما در آکادمی آنلاین عیب پوش برای اینکه چنین تقویم کامل و جامعی تولید شود، ماهها تلاش کرده و زمان زیادی صرف کرده ایم. تمام سعی و تلاش همکاران ما، صرف دقت لازم در ارائه اطلاعات بوده است. به امید اینکه سال خوشی را به پایان رسانیده و همه ما در کنار هم همواره موفق باشیم.

آکادمی آنلاین عیب پوش