ادب فرد به ز دولت اوست

کتاب “ادب فرد به ز دولت او”، تالیف دکتر لیلا جراحی (استاد دانشگاه)، در سال ۹۷ چاپ شده و در نیمه دوم سال ۹۸ توسط انتشارات مهربان در تهران به چاپ دوم رسید.

کتاب”ادب فرد به ز دولت اوست” نوشته دکتر لیلا جراحی، کتابی درباره آداب معاشرت است. در این اثر درباره شیوه‌های رفتار صحیح در حضور جمع، سخن گفتن، راه رفتن، نشستن، میهمانی رفتن، صرف غذا و رفتار در بسیاری موقعیت‌های اجتماعی دیگر است. عموما در مدرسه، دبیرستان و دانشگاه، موضوعات درسی و علمی به وفور آموزش داده می‌شود. اما چیزی که واقعا جای آن در فرهنگ آموزش ما خالی است، آموزش چگونه زندگی کردن و چگونه معاشرت کردن است. کشورهای مختلف کتابها و آموزشهای فرهنگی و آداب دانی زیادی دارند. بسیاری از کشورها حتی چندین ترم از زمان تحصیل دانشجویان را صرف آموختن فرهنگ، تاریخ، آداب معاشرت و آموزش زندگی و روابط اجتماعی به آنها می‌کنند.

درست است که نیاکان ما به آداب معاشرت و رعایت نزاکت فردی و اجتماعی توجه بسیار زیادی داشتند. اما این مهم امروزه نه جایگاه مدون و درستی دارد و نه مشخص است که چه کسی متولی آموزش آن است. ایران نخستین کشوری بود که یکتاپرست شد. نیاکان ما در ایران باستان، تأکید داشتند که فرزندانشان افکار، گفتار و رفتار نیکو و پسندیده داشته باشند و طبیعت و مردم و والدین خود را دوست بدارند و به ایشان احترام بگذارند و همچنین از آنجایی‌که معتقد بودند که دروغگویی سرآغاز تمام زشتی‌ها و پلیدی‌ها بوده و فرد دروغگو به سرای ناپاکان(دوزخ) خواهد رفت از سن پنج سالگی به فرزندان خود راستگویی که یکی از ارکان آداب معاشرت است را آموزش می‌دادند.

ما نمی توانیم اطرافیانمان را مجبور کنیم که ما را دوست داشته باشند. اما می توانیم با رعایت مواردی نظیر بهداشت فردی، ادب و متانت، اعتدال در کلام و رفتار، درستکاری، صداقت، راستگویی، رازداری، عدم کنجکاوی در زندگی فردی و اجتماعی دیگران، احترام به حقوق سایرین، وقت شناس بودن، داشتن پوشش مناسب با زمان و مکان و در یک کلام داشتن افکار، گفتار و کردار نیک، کاری کنیم که سایرین ما را دوست داشته باشند و با دیده اعتماد و احترام به ما بنگرند.

کتاب “ادب فرد به ز دولت اوست”، بصورت کاربردی اشاره به همین موارد دارد. این کتاب بصورت کاربردی و آموزشی گام به گام، شیوه تعامل درست با اجتماع را به ما خواهد آموخت. مطالعه این کتاب به تمامی افراد در هر صنف و جایگاهی، توصیه می‌شود.

نوشته: فرامرز عیب پوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *