آیین‌نامه‌های صنعت پخش

کتاب “آیین نامه های صنعت پخش” تالیف “فرامرز عیب‌پوش” همراه با شرح وظایف سمتها و واحدها، شهریور ۱۳۸۹ بصورت داخلی در یکی از شرکتهای پخش سراسری ایرانی، نگاشته شد. این کتاب به همت همه همکاران در بخشهای منابع انسانی، مارکتینگ، فروش و لجستیک به گردآوری و قلم فرامرز عیب‌پوش، نگاشته شده و در اختیار همکاران سازمان قرار گرفت. ایده نگارش این کتاب با توجه به پراکندگی آیین‌نامه‌های سازمان و دردسترس نبودن همه آیین نامه ها و شروح وظایف، شکل گرفت. در ابتدا ساختار سازمان مورد مطالعه قرار گرفته و پس از آن سیستم انبار و درپی آن سیستم لجستیک سازمان بوسیله کتاب دیگری(کدینگ کالاهای انبار به قلم مهندس گودرزی)، به شکل ساختارمند بدل شد.

باتوجه به سرمایه گذاری سازمان مربوطه و عدم تمایل به پخش این کتاب، متاسفانه امکان فروش و پخش این کتاب بصورت آزاد وجود ندارد. اما امروزه در تمامی بخشهای سازمان مربوطه، این کتاب به عنوان آیین نامه مرجع سازمان که اختصاصا برای سازمان مربوطه نگاشته شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از نقاط قوت این کتاب، جامع بودن آن است. جامعیت این کتاب به دلیل صرف زمان و تحقیقات کامل و همکاری تمامی بخشها و واحدهای سازمان، حاصل شده است.

با توجه به عدم تمرکز اطلاعات و آیین نامه ها و دستورالعمل‌ها در سازمانهای پخش کشور، وجود چنین مرجع جامعی در تمامی سازمانهای کشور حس می‌شود. صنعت پخش کشور مانند سایر صنایع، هنوز یک صنعت وارداتی است و بومی‌سازی آن تا تولید کامل علم در کشور، به طول خواهد انجامید. نیازی به یادآوری این موضوع نیست که کشور ما از قدیم، از سیستم سنتی برای توزیع کالا بهره می‌برده و نمونه بازر آن، وجود بازار بزرگ در تهران و شهرهای اصلی ایران است که سالها قطب بی‌رقیب توزیع کالا در کشور بودند. به همین دلیل عموما سازمانها همان ساختار سنتی قدیمی خود را حفظ کرده و تکرار می‌کنند. تغییر هم هزینه دارد و هم بسیار سخت است. تطبیق سازمانها آن‌هم سازمانهای بزرگ با روش جدید، ممکن است ماهها طول بکشد. همه بخشهای یک سازمان جهت قانون‌مداری و قانون‌مندی سازمان خود، می‌بایست با یکدیگر همکاری نموده و هماهنگ شوند.

غلیرغم عدم امکان فروش و عرضه آزاد این کتاب، بر خود فرض دیدم که این کتاب را به همکاران و مخاطبین معرفی کنم تا همه عزیزان آگاه باشند که بسیاری از سازمانها امروزه درک درستی از دانش روز مدیریت و بازاریابی، یافته اند و در حال تطبیق خود با جهان مدرن هستند. هرچند که ممکن است رشد شرکتهای داخلی در این حوزه کند باشد، اما حرکت به سمت نظم ، موجب پویایی سازمان خواهد شد. سازمانی که تغییر را بپذیرد، حتما درآینده نتایج مثبت آن را خواهد دید

امیدوارم تمامی سازمانها روزی کتابهای مرجع مخصوص به خود را داشته باشند تا از تجمیع این اطلاعات بتوان یک کتاب جامع و استاندارد برای کل صنعت پخش و فروش کشور نوشت.

فرامرز عیب پوش

۲ دیدگاه دربارهٔ «آیین‌نامه‌های صنعت پخش»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *