م

ماتو

ماتو(Motto)، یا “شعار”، یا “قول برند”، یکی از مهمترین عناصر در برندسازی به معنای “شعار”، یا “نماد شعار”، است که البته این ترجمه نیز بیان کننده حق مطلب نیست. امروزه تقریبا تمامی برندهای موفق، سازمانهای بزرگ، احزاب و کشورهای جهان دارای ماتو(Motto) خاص خود هستند. دربرخی احزاب یا کشورها، ماتو(Motto)ی انتخاب شده آنها جمله‌ای است که بسیار دارای ارزش و مایه فخر و مباهات است.

مقالات مرتبط:

ماتو چیست؟

مالتی‌تسک

مالتی‌تسک بودن یا چندکاره بودن افراد بدان معناست که فرد توانایی انجام چندین کار را داشته و یا باصطلاح، مانند آچار فرانسه است! مالتی مقالات مرتبط:

خصوصیات فردی فروشنده موفق چیست؟

مایوپیا

مایوپیا یا نزدیک بینی بازاریابی ( Marketing myopia) پدیده‎ای است که برای اولین بار توسط تئودر لویت در سال 1960 مطرح شد و تغییر شگرفی در نگرش مدیریت به‌وجود آورد. مایوپیا بیماری نگرشی است که مدیران درون سازمان دارند و این نگرش با واقعیت کاملا در تضاد است.

مقالات مرتبط:

مایوپیا چیست؟

مسیر سازی

مسیر سازی یا Route Planning برنامه ریزی تفکیک مسیر به ازای کارشناس و زمان و منطقه ویزیت است. این مسیرسازی چه با نرم افزار تولید شده باشد، چه به‌صورت دستی با فایلهای اکسل ساخته شده باشد، باید استانداردهایی داشته باشد. ابتدا این مسیربندی باید برای فروش سهولت به‌وجود آورد و از اتلاف وقت همکاران در مسیر جلوگیری كند. پس از آن، باید به نحوی برنامه ریزی شود که امکان اتمام یک مسیر در ساعت‌های ویزیت یک روز کاری برای یک کارشناس وجود داشته باشد. همچنین، باید به گونه‎ای طراحی شده

مقالات مرتبط:

مسیر سازی چیست؟

مکانیک بازی

مکانیک بازی نوعی برنامه‌ریزی در بازی‌سازی است که در دیجیتال مارکتینگ به عنوان گیمیفیکیشن نیز نام برده می‌شود. در بازاریابی به مجموعه این بازی‌ها، “برنامه‌های وفاداری” اطلاق می شود. کوپن‌های تخفیف یا چرخ‌و‌فلک‌های اعطای جایزه یا امتحان یک بازی پای صندوق برای گرفتن تخفیف یا فاکتور رایگان را در فروشگاهها یا رستورانها، همه این موارد هستند.

مقالات مرتبط:

مکانیک بازی چیست؟

منطقه شناسی

منطقه شناسی عبارت است از شناخت و طبقه بندی مبادی فروش و استفاده بهینه ازاین اطلاعات برای کسب نتیجه دلخواه در فروش. به منظور قرار دادن کالا در بهترین جايگاه‌های فروش و به منظور سرعت بخشیدن به امر خدمات رسانی به مشتریان، یکی از مهارت‌های بسیار مهم در فروش، مهارت منطقه شناسی است. مهارت منطقه شناسی عبارت است از شناخت و تسلط بر بازار هدف مورد فعالیت سازمان پخش مربوط، اعم از بازار محله، منطقه، شهر، استان و در نهایت، بازار ایران.

مقالات مرتبط:

منطقه شناسی  چیست؟

میخ تجاری

استراتژی میخ تجاری(Toehold)، نوعی استراتژی نفوذ در بازار یا سازمان است. این استراتژی به معنای ایجاد یک پایگاه کوچک برای تحکیم وضعیت فعلی تا ساخت و توسعه جایگاه در بازار یا سازمان مربوطه است. توی(Toe)، در انگلیسی به معنای انگشت پاست. این موضوع استعاره‌ای است که از بورس امریکا باب شد و گسترش یافت. این اصطلاح، نوعی موقعیت استراتژیک درکسب و کار یا سرمایه‌گذاری است که در آن سرمایه‌گذار، سازمان یا شرکت خاصی را مورد هدف خود قرار می‌دهد، به گونهای که سازمان مقابل احساس خطری ننموده و یا هنوز از خطری که اتفاق افتاده، آگاهی ندارد. اصطلاح انگشت خریدن(Toehold)، یا پا لای در(Toehold)، نوعی استراتژی پوزیشنینگ در خرید یا توسعه یا چرخش در بازار است. به این موضوع موقعیت خرید(Toehold)، نیز گفته می‌شود.

مقالات مرتبط:

استراتژی میخ تجاری چیست؟