س

سازمان دوسوتوان

سازمان دوسوتوان(ambidextrous organization)، سازمانی است که با تمرکز بر توانایی های خود، امکان بهره برداری و اکتشاف را پیدا می کند. سازمانهای دوسوتوان، با ایجاد انعطاف پذیری در سازمان، امکان بازیادگیری را فراهم می کنند. سازمان دوسوتوان، نوعی سازمان یادگیرنده است.

مقالات مرتبط:

سازمان دوسوتوان چیست؟

سازمان یادگیرنده

سازمان یادگیرنده(learning organization)، سازمانی است که در استراتژی اصلی آن یادگیری برای کلیه اعضا نهادینه شده و این امکان را در ساختار خود فراهم نموده که تمامی اعضا و کارکنان آن، همواره فرصت آموزش و یادگیری را داشته باشند و خصوصا اینکه همواره در معرض آن قرار دارند. این سازمان همواره موضوع “آموزش و یادگیری” را  برای تمامی اعضای خود، فراهم کرده و دائما درحال “تحول “، “ایجاد”، “کسب” و “انتقال” دانش است. سازمان یادگیرنده رفتارهای خود را به گونه ای تعدیل می‌کند که همواره “بیانگر” و “مجری” دیدگاه‌های جدید باشد.

سازمان یادگیرنده چیست؟

ساشه یا ساشت

ساشه یا ساشت(Sachette)،در ابتدا به کیسه کوچک حاوی پودر معطر یا پات پوری اطلاق می شد که برای معطر کردن لباس و کتانی مورد استفاده قرار می گرفت.امروزه استفاده از ساشت، کاربردهای بسیار زیادی دارد و در صنایع مختلفی از از این ابزار استفاده می شود. اما یکی از بیشترین کاربرد های ساشه، در صنعت آرایشی و بهداشتی است. امروزه با توجه به اینکه ممکن است محصولات آرایشی بهداشتی قیمت های بسیار بالایی داشته باشند، و هنوز نیازمند این هستند که مورد تست قرار بگیرند باید نمونه ای وجود داشته باشد تا مصرف کننده بتواند محصول را تست کند. ساشه یا ساشت این کار را انجام میدهد و مسئول انتقال حس محصول، به مصرف کننده است.

ساشه چیست؟

سگمنتیشن

سگمنتیشن یا تقسیم بندی بازار(Market segmentation) مطابق تعریف کاتلر، عبارت است از فرايند تقسیم بازارها به زیرمجموعه‌های مشخص، که در آنها مشتریان دارای رفتارها و نیازهای یکسانی هستند و هر یک از این زیرمجموعه‌ها را مي‌توان به‌عنوان یک بازار هدف قلمداد کرد و با استراتژی‌های مشخص به آنها دسترسی يافت.

مقالات مرتبط:

سگمنتیشن چیست؟

سمی هولسلر

سمی هولسلر(semi-wholesaler)، به معنای شبه عمده فروش یا عمده فروش در سطح متوسط است.

مقالات مرتبط:

سمی هولسلر چیست؟

سی.پی.جی

این صنعت در امریکا با عنوان CPG (consumer packed goods)، کالاهای بسته بندی شده برای مصرف کننده) همان کالاهای پرگردش یا اف.ام.سی.جی مخفف واژه (Fast-moving consumer goods) است. این واژه نیز مانند بقیه واژه های حوزه فروش و پخش، باورود شرکتهای خارجی به ایران در اویل دهه هفتاد شمسی در کشورمان رایج گردید. کالاهای مصرفی تندگردش (FMCG) محصولاتی هستند که به سرعت و با هزینه ای نسبتاً کم و با حجم بالا فروخته می شوند. در اکثر کشورهای اروپایی، آسیا و اقیانوسیه اصطلاح FMCG کاربرد بدارد و در قاره امریکا از هردو واژه خصوصا واژه CPG استفاده بیشتری صورت می‌گیرد.

مقالات مرتبط:

اف.ام.سی.جی چیست؟

سیگنال‌های بازار

سیگنال بازار حرکتی است که توسط رقیب انجام مي‌شود و هدف یا وضعیت داخلی وی را به‌طور مستقیم و یا غیر مستقیم مشخص مي‌كند. رفتار رقبا سیگنال‌هایی را به شیوه‌های متنوع ایجاد مي‌كند. بعضی از این سیگنال‌ها دروغ،

مقالات مرتبط:

سیگنال‌های بازار چیست؟