الف

اپلیکیشن

اپلیکیشن(application)، که عمدتا با مخفف(app)، شناخته می شود، نوعی نرم افزار کاربردی است که برای اجرا روی دستگاه های موبایل طراحی شده است. عمده اپلیکیشن های تلفن همراه خدماتی مشابه کامپیوترها ارائه می دهند (مثل پخش ویدیو). اپ ها معمولا نرم افزارهای کم حجم و با عملکرد محدود هستند، بعنوان مثال یک اپلیکیشن برای پخش ویدیو یا اپلیکیشنی که فقط دانلودهای شما را مدیریت می کند و به همین دلیل هم بسیار با سیستم های کامپیوتری یکپارچه متفاوت هستند.

در فرهنگ لغت فارسی این لغت به کارافزار، نرم افزار کاربردی، برنامه کامپیوتری که برای کاربری در گوشی های هوشمند تلفن همراه کاربرد دارد ترجمه شد. در ادبیات محاوره ای این لغت به نام نرم افزار جا افتاده است و به معنای کوتاه نرم افزار کاربردی است. تقریبا تمام نرم افزارهایی که به طور روزانه از آنها استفاده میکنیم به جزء نرم‌افزارهای سیستم مانند سیستم عامل و یا زبان‌های برنامه نویسی، گونه ای از اپلیکیشن هستند.

مقالات مرتبط:

اپلیکیشن چیست؟

اپلیکیشن استخدامی

اپلیکیشن استخدامی(cv application)، به صورت مصطلح در شرکتهای ایرانی به عنوان فرم معارفه و یا خلاصه رزومه فردی به کار می رود. تفاوت این فرم با رزومه این است که در اپلیکیشن استخدامی، سوالات مورد نظر کارفرما قید شده که کارجو به آنها با نوشتن پاسخ می دهد. بسیاری از سوالات این اپلیکیشن با رزومه یکی است اما سوالات و تستهای مورد نظر کارفرما در ان گنجانیده شده است.

مقالات مرتبط:

اپلیکیشن استخدامی چیست؟

اپن شلف

اپن شلف(Open-shelf) یا قفسه باز، محلی قفسه مانند با یک یا دوطرف باز برای نگهداری و نمایش کالا است. اپن‌شلفها در دهه 30 میلادی و در امریکا برای اولین بار توسط فروشگاههای زنجیره ای پیگلی ویگلی اختراع شد. این شلفها کمترین فاصله با مشتری را داشته و مشتری می تواند بدون احساس مزاحمت کالا را بررسی و لمس کرده یا بردارد.

مقالات مرتبط:

اپن شلف چیست؟

اثر پلاسیبو

اثر پلاسیبو (Placebo Effect) به نتایج سودمند درمان های مصنوعی و تقلبی روی یک فرد اطلاق می شود. عموما داروهایی که ارزش پزشکی ندارند، اما از نظر ذهنی برروی بیما تاثیر مثبت و درمانگر دارند، این تاثیر را روی بیمار دارند. در این گونه درمان، بهبود وضعیت فرد، تنها حاصل باور اوست نه روند معالجه. واژه پلاسیبو در زبان لاتین، به معنای “من خوب خواهم شد”، است. در مدیریت موضوعاتی که تاثیر مثبت روانی روی مخاطب داشته باشد با این اثر شناخته می شوند.

مقالات مرتبط:

اثر پلاسیبو چیست؟

اثر پیگمالیون

اثر پیگمالیون(Pygmalion effect)، به پدیده‌ای روانشناسی اطلاق می‌شود که بر اساس آن افراد نسبت به سطح مثبت انتظارات دیگران واکنش‌های مستقیم نشان می‌دهند. این اثر از داستان مجسمه ساز ایتالیایی با همین نام گرفته شد که به قدری مجسمه اش را دوست داشت و او را تحسین کرد که مجسمه زنده و تبدیل به انسان شد. متضاد این اثر، اثر گولم نامیده می شود.

مقالات مرتبط:

اثر پیگمالیون چیست؟

اثر دانینگکروگر

اثر داونینگ کروگر (برگرفته از نام دانشمندان کاشف آن)، (Dunning–Kruger effect)، در روانشناسی به نوعی سوگیری شناختی در افراد غیر حرفه‌ای اطلاق می‌شود که هم زمان از توهم برتری رنج می‌برند و به اشتباه، توانایی‌شان را بسیار بیش از اندازه واقعی ارزیابی می‌کنند. این جانبداری به ناتوانی فراشناختی افراد در شناسایی ناتوانی های شان نسبت داده می‌شود.

مقالات مرتبط:

اثر داونینگ کروگر چیست؟

اثر زایگارنیک

اثر زایگارنیک(برگرفته از نام کاشف آن خانم دکتر بلوما زایگارنیک)، یکی از اثرات ذهنی است که به عنوان اختلال(Disorder)، محسوب نمی شود. این اثر نشان می‌دهد که کارهای نیمه تمام، دائماً ذهن انسان را به سوی خود جذب کرده(انرژی خواری کارهای ناتمام)، و همچنین مغز انسان تکالیف ناقص را در مقایسه با تکالیف کامل، به مدت طولانی‌تری به خاطر می‌سپارد، چرا که سعی می کند با فکر کردن به آنها رفع ابهام نموده و نهایتا به رضایت درونی دست یابد.

مقالات مرتبط:

اثر زایگارنیک چیست؟

اثر شلاق چرمی

اثر شلاق چرمی(Bullwhip effect)، یکی از نوسانات در زنجیره تأمین است که عامل اصلی به وجود آورنده آن تغییرات در میزان تقاضا است. با حرکت از سطح مشتری جزء به سطوح بالاتر در زنجیره تأمین، تغییرات کوچک در سطوح پایین باعث تغییرات بزرگ در سطوح بالایی می‌شود. این تغییرات موجب نوسانات بزرگی در مجموعه زنجیره تأمین می شود.

مقالات مرتبط:

اثر شلاق چرمی چیست؟

اثر فریب گر

خطای اثر فریب گر همان اثر طعمه(Decoy effect)، یا اثر فریب‌گر دربازاریابی به نوعی فریب مشتری با تحریت طمع وی است. به عبارت دیگر اثر فریب گر تاثیر مشتری از نحوه ارائه محصول است که مطابق آین اثر، محتوی یا محصول به گونه ای هدایت شده عرضه می شود به گونه ای که مخاطب احساس میکند که ارزش بیشتری دریافت کرده و خود او تصمیم گیرنده این انتخاب بوده و از انتخاب خود احساس رضایت و برد خواهد کرد.

فروشندگان با به اشتباه انداختن ذهن مشتری موجب بروز رفلکس تسلط نامتقارن(asymmetric dominance)، در ذهن وی شده و موجب ایجاد اثر فریب گر(طعمه)، می شوند.

مقالات مرتبط:

اثر فریب گر چیست؟

اثر مرکب

اثر مرکب(The Compound Effect)، نام کتابی است که توسط دارن هاردی نوشته شده و این واژه ابداع او برای شرح این اثر و توضیح آن است. این اثر بر مقوله اصرار و تداوم و اصل بهبود حرکت و تاثیر مضاعف تکیه دارد. بطور تعریف گونه، اثر مرکب به معنای به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. بدان معنی که بتوان با برداشتن قدم های مثبت بسیارکوچک که خیلی به چشم نمی‌آیند، در مدت زمان مشخص به نتایج بزرگی دست پیدا کرد.

مقالات مرتبط:

اثر مرکب چیست؟

اثر طعمه

خطای اثر طعمه یا همان اثر فریب گر(Decoy effect)، دربازاریابی به نوعی فریب مشتری با تحریت طمع وی است. به عبارت دیگر اثر فریب گر تاثیر مشتری از نحوه ارائه محصول است که مطابق آین اثر، محتوی یا محصول به گونه ای هدایت شده عرضه می شود به گونه ای که مخاطب احساس میکند که ارزش بیشتری دریافت کرده و خود او تصمیم گیرنده این انتخاب بوده و از انتخاب خود احساس رضایت و برد خواهد کرد.

فروشندگان با به اشتباه انداختن ذهن مشتری موجب بروز رفلکس تسلط نامتقارن(asymmetric dominance)، در ذهن وی شده و موجب ایجاد اثر طعمه (فریب گر)، می شوند.

مقالات مرتبط:

اثر طعمه چیست؟

ادهوکراسی

ادهوکراسی(Adhocracy)، یا اَدهاکراسی،  واژه معرفی شده توسط دانشمند بزرگ مدیریت الوین تافلر، اصطلاح ترکیبی است که از دو واژه یونانی(Ad-hoc)، گرفته شده.

ادهوکراسی نوعی از سازمان است که در نقطه مقابل بوروکراسی (کاغذبازی و سلسله‌مراتب اداری) قرار دارد. (به ویژه سازمان آنلاین) مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است که بعدها توسط محققین دیگری مانند هنری مینتزبرگ توسعه بیشتری یافت.

مقالات مرتبط:

ادهوکراسی چیست؟

ارزش پیشنهادی مشتری

ارزش پیشنهادی(CVP)، مخفف واژه (Customer Value Proposition)، یکی از مراحل اغنای مشتری در بازاریابی به واسطه خلق ارزش است. همانگونه که وارن بافت معتقد است, قیمت چیزی است که مشتری پرداخت می کند و ارزش, چیزی است که دریافت می کند”. این موضوع بدان معنی است که در ظاهر مشتری برای کالا یا خمات پول پرداخت نموده اما در حقیقت، وی برای دریافت ارزشی ذاتی دریافت نکند، خرید وی موقت بوده و به سمت برند یا خدمات دیگری متمایل خواهد شد. (مفهوم ارزش بایدبرای مشتری باشد نه کسب و کار)

مقالات مرتبط:

ارزش پیشنهادی مشتری چیست؟

اس اند او پی

واژه اس.اند.او.پی(S&OP) مخفف عبارت (sales & operations planning) به معنای جلسات برنامه ریزی عملیات و فروش و یا برنامه ریزی عملیاتی فروش است. این مفهوم در دهه هشتاد میلادی توسط ریچارد لینگ پایه‌گذاری و معرفی شد. برنامه‌ریزی عملیات و فروش برنامه ای است که فرایندهای آینده برنامه و بودجه فروش، برنامه تولید، برنامه انبار، برنامه تحویل کالا، برنامه تولید محصول جدید و برنامه مالی نهایی را پیش‌بینی نموده و به‌روزسانی می‌کند. به عبارت دیگر این عبارت، فرایندی از تصمیم‌گیری داخلی سطح عالی سازمان است که ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا، هماهنگی و بودجه برنامه‌های عملیاتی و مالی و حجم و مقدار تولید و فروش را در آینده دور یا نزدیک تعیین می‌کند.

مقالات مرتبط:

اس اند او پی چیست؟

اس.اف.آی

عوامل تشویقی برای نیروهای فروش (Sales Force intensive) به مجموعه عوامل تشویقی گفته می‎شود که عوامل فروش را تشویق یا تهییج کند تا فروش بیشتری را تجربه کنند. عموما این مشوقها برای همه عوامل فروش در دسترس قرار داده می‎شود تا تولید رقابت نیز بکند.

مقالات مرتبط:

اس اف آی چیست؟

اسکن مسیر

اسکن مسیر یا یونیورس مانند اسکن کاغذ در دستگاه کپی است. اسکنر دستگاه تمامی سطح کاغذ را یک بار مورد بررسی قرار مي‌دهد و آن را می‌خواند؛ سپس، یک کپی مطابق تصویری که اسکن كرده است، به ما ارائه مي‌كند. اسکن مسیر یا Universe نیز به همین معنی است. اسکن به معنای جمع آوری اطلاعات کلیه جايگاه‌های فروش موجود در آن منطقه است که در صنعت ما فعالیت دارند. گذشته ازاین که این جايگاه‌ها آیا در آینده با ما همکاری خواهند کرد یا خیر.

مقالات مرتبط:

یونیورس چیست؟

استعفانامه

استعفانامه برگه ای است که بصورت رسمی درخواست خروج فردی از مسئولیت خود تلقی می شود. این نامه در سال‌های اخیر این نامه به شکل ایمیل نوشته و ارسال می‌شود. نامه استعفاء عموما خطاب به مدیر مستقیم نوشته می شود. در سازمانهای بزرگ، رونوشتی از این نامه به واحد منابع انسانی نیز ارسال می شود.

مقالات مرتبط:

استعفانامه چیست؟

استاندارد بصری

استانداردهای بصری، قوانین گرافیکی شامل رنگ، نور، خطور، فونت و اشکال و موارد هندسی است که به نوعی نمایشگر روح برند و سازمان است. جهت ایجاد حق مالکیت برای یک برند، لازم است مجموعه‌ای از قواعد طراحی ابداع یا ایجاد یا تعیین شوند که با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و همزمان گویای مطالب بازاریابی باشند.  به مجموعه این قوانین استانداردهای برند، اطلاق می‌شود.

مقالات مرتبط:

استاندارد بصری چیست؟

اس.سی.ام

اس.سی.ام(SCM) مخفف مدیریت زنجیره تأمين (supply chain management)  تلفیقی است از هنر و علم که در جهت بهبود دسترسی به مواد اولیه , ساخت محصولات و یا خدمات و انتقال آن به مشتری به‌کار می‌رود.

مقالات مرتبط:

اس.سی.ام چیست؟

اس.تی.پی

واژه اس.تی.پی(STP)، یک خلاصه واژه کلیدی در مفهوم بازاریابی است که توسط پدر بازاریابی مدرن جهان(فیلیپ کاتلر)، برای اولین بار به جهان معرفی شد. این واژه کوتاه اما بسیار پرمفهوم، از حروف اول سه کلمه بخش بندی بازار(Segmentation)، هدف گیری(Targeting)، جایگاه یابی(Positioning)، تشکیل شده است. امروزه این مفهوم (STP)، رویکرد اصلی استراتژیک و سنگ بنای بازاریابی مدرن است. بازاریابی مدرن مفهومی است که در آن برای اولین بار مشتری در بازاریابی مفهوم پیدا می‌کند.

مقالات مرتبط:

اس.تی.پی چیست؟

اس.کی.یو

اس.کی.یو یا شناسه کالا با نماد مخفف شده SKU  دراصل مخفف(Stock Keeping Unit) به معنی واحد نگهداری موجودی است. در واقع اس.کی.یو شناسه ویژه یک محصول است که آن محصول را منحصر به فرد میکند. در فروش و بازاریابی به عنوان شاخصه یک محصول خاص از آن استفاده میشود. این واژه توسط شرکتهای پخش و انبارداری بین المللی وارد ادبیات سازمانی فروش شد و امروزه در تمام شرکتها کاربرد عمومی دارد.

مقالات مرتبط:

اس.کی.یو چیست؟

استراتژی اتحاد برند

اتحاد برند(brand alliance)، یکی از استراتژیهای تجاری است که شامل فرایند عمدی پیوند دو یا چند نام تجاری می شود. این فرایند پیوند، درجهت جلب توجه مصرف کنندگان و در نتیجه افزایش شانس کسب مخاطب و فروش بیشتر انجام می شود. اتحاد برند(brand alliance)، توافقی استراتژیک بین دو شرکت یا دوبرند است است که محصولات یا سایر دارایی های مرتبط این دو را با هدف دستیابی به آگاهی بیشتر در بازار و در ذهن مصرف کنندگان ترکیب می کند.

مقالات مرتبط:

استراتژی اتحاد برند چیست؟

استراتژی

استراتژی(strategy) یا راهبرد، در مدیریت به معنای تصمیم‌ها روش‌های مختلفی است که برای رسیدن به اهداف سازمان اخذ می‌شوند. چه عملیاتی و کوتاه مدت، ریشه این واژه از لغت یونانی استراتگوس(Strategos) به معنای لشکر گرفته شده است. در یونانی استراتگوس به معنی فرماندهی ارتش هم بود. همچنین این واژه درمعنای فن اداره جنگ و طرح نقشه برای جنگ نیز کاربرد دارد. از دیدگاه بزرگان مدیریت، استراتژی به طور خلاصه نحوه رسیدن به هدف(How To Achieve) است. مسیرهایی که در راه رسیدن به اهداف سازمان در نظر گرفته می‌شود و چگونگی دستیابی به آن اهداف مصداق استراتژی است.

مقالات مرتبط:

استراتژی چیست؟

استراتژی پیشرو

محور اصلی اتخاذ این استراتژی داشتن ابداع و یا نوآوری ویژه‌ای در بازار است. در این استراتژی، تحقیقات بازار پله اول حرکت است که پس از کشف نیاز بازار و پردازش بهینه آن با ابداعی در رفع آن نیاز یا اختراعی در محصول همراه می‎شود. این ابداع اگر برخاسته از نیاز بازار نباشد، شکست خواهد خورد. پیش گام بودن مستلزم کشف نیاز بازار و سرعت عمل در طراحی محصول است.

مقالات مرتبط:

استراتژی پیشرو چیست؟

استراتژی پیرو

این نوع استراتژی بر اساس دنباله روی در بازار برنامه‎ریزی شده است. پیرو بودن به معنای این است که محصول یا روش ما در بازار، اختراع یا ابداع ما نیست، اما به دلیل تقاضای زیاد بازار و یا عرضه اندک تولید‎کنندگان و از همه مهمتر، حضور سازمان پیرو، این روش توجيه‌پذير است. در بعضی موارد هم سازمان پیرو، محصول یا خدمات را بهبود می بخشد.

مقالات مرتبط:

استراتژی پیرو چیست؟

استراتژی فقل مشتری

استراتژی فقل مشتری(Lock-in)، یا قفل فروشنده (Vendor lock)، یا قفل مشتری(Customer lock)، یا قفل اختصاصی یا زنجیربه‌پای مشتری، روشی از بازارداری است که به موجب آن مشتری به کالاها و خدمات یک برند یا شرکت وابسته شده و قادر به استفاده از محصولات یا خدمات برند یا شرکت دیگری نیست. مطابق این استراتژی، مشتری یا مجبور به ادامه استفاده از یک برند یا خدمات است و یا هزینه قابل توجهی بابت تعویض آن باید بپردازد.  این استراتژی در قالب قفل فروشنده (Vendor lock)، توسط یک برند یا سازمان به‌شکلی اجرا می‌شود، که موانعی برای ورود به بازاری خاص ایجاد می‌کند. بطوریکه ورود به آن بازار بسیار پرهزینه یا غیرممکن باشد و درصورت ورود یک رقیب جدید، ممکن است منجر به اقدام ضد انحصار علیه یک انحصار شود.

مقالات مرتبط:

استراتژی قفل مشتری چیست؟

استراتژی قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری(محصول یا خدمات)، یکی از مهمترین استراتژی های سازمان جهت تعیین پی(P)، دوم از آمیخته بازاریابی(قیمت)، بر مبنای ماموریت، چشم انداز، منابع و تحقیقات بازاریابی است. مبحث قیمت گذاری محصول یا خدمات، موضوعی مهم و بسیار فنی است. این موضوع تلفیقی از دانش مدیریت، بازاریابی و فروش و مالی است.

مقالات مرتبط:

استراتژی قیمت گذاری چیست؟

استراتژی میخ تجاری

استراتژی میخ تجاری(Toehold)، نوعی استراتژی نفوذ در بازار یا سازمان است. این استراتژی به معنای ایجاد یک پایگاه کوچک برای تحکیم وضعیت فعلی تا ساخت و توسعه جایگاه در بازار یا سازمان مربوطه است. توی(Toe)، در انگلیسی به معنای انگشت پاست. این موضوع استعاره‌ای است که از بورس امریکا باب شد و گسترش یافت. این اصطلاح، نوعی موقعیت استراتژیک درکسب و کار یا سرمایه‌گذاری است که در آن سرمایه‌گذار، سازمان یا شرکت خاصی را مورد هدف خود قرار می‌دهد، به گونهای که سازمان مقابل احساس خطری ننموده و یا هنوز از خطری که اتفاق افتاده، آگاهی ندارد. اصطلاح انگشت خریدن(Toehold)، یا پا لای در(Toehold)، نوعی استراتژی پوزیشنینگ در خرید یا توسعه یا چرخش در بازار است. به این موضوع موقعیت خرید(Toehold)، نیز گفته می‌شود.

مقالات مرتبط:

استراتژی میخ تجاری چیست؟

استیگما

استيگما (انگ اجتماعی)، در روانشناسی به معنای نشان یا علامت فیزیکی و اجتماعی شرم است. استیگما يک نشان ناپيدا است که به خاطر یک نقص خاص، فرد را از بقيه افراد جامعه جدا مي‌کند. مشکل کلمه استيگما اين است که تمرکز آن روی تفاوت يک فرد است و نه روی افرادی که آن فرد را از جامعه جدا کرده‌اند. استفاده از کلمه استيگما باعث مي‌شود اين کلمه متفاوت از نژادپرستي، هوموفوبيا(تبعيض جنسيتی) به نظر برسد ولی در اصل اينگونه نيست. درواقع استيگما همان تبعيض و تعصب است که دانسته یا نادانسته در مورد یک فرد یا یک گروه صورت می‌گیرد.

مقالات مرتبط:

استیگما چیست؟

اسلوگن

اسلوگن (slogan)، “شعار” یا “شعار تبلیغاتی”، یکی از مهمترین عناصر در برندسازی است. این شعار شامل عبارتی به یادماندنی است که در یک بستر قومی، سیاسی، تجاری، مذهبی و موارد شبیه به آن، کاربرد دارد. به عنوان بیان تکراری یک ایده یا هدف ، با هدف ترغیب اعضای جامعه یا یک گروه هدف مشخص تر ، به کار می رود. فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد یک شعار را چنین تعریف می کند: “عبارتی کوتاه و قابل توجه یا به یاد ماندنی که در تبلیغات استفاده می شود.”یک شعار معمولاً ویژگی های به یادماندنی بودن ، بسیار مختصر و جذاب بودن مخاطب را دارد.

مقالات مرتبط:

اسلوگن چیست؟

اشاعه شایستگی

پدیده “اشاعه شایستگی” یا “اشاعه اخلاقی اعتماد به نفس”، اصطلاحی غیررایج است که برای توصیف پدیدهای رایج اجتماعی بکار می‌رود. این اصطلاح در زمانی بکار می‌رود که افراد حرکات متمدنانه یا ژست‌گونه‌ای را انجام می‌دهند، که اصالتا با ذات اصلی آنها و با خودخواهی ذاتی انسان، مغایرت دارد. هدف افراد از انجام این موضوع، به گونه‌ای اجتماع گرایانه و متمدنانه است و اصالتا افراد با این کار قصد دارند به خود و دیگران نشان دهند که انسانهای شایسته و برتری هستند.

مقالات مرتبط:

اشاعه شایستگی چیست؟

اف.ای.بی

اف.ای.بی(FAB)، مخفف عبارات فیچرها(features)، برتری(advantage)، و سود(benefit)، روشی در بازاریابی و فروش برای معرفی محصول یا خدمات رعایت می شود. برای تاثیر بیشتر پیام این عبارات بصورت مختصر و مفید و خلاصه شده تا نهایتا بتواند حامل “ارزش”، به مخاطب باشد. این پیام باید به گونه‌ای باشد که برای مشتری جذاب و گیرا باشد.

مقالات مرتبط:

اف.ای.بی چیست؟

اف.ام.سی.جی

صنعت کالاهای پرگردش یا اف.ام.سی.جی مخفف واژه (Fast-moving consumer goods) به معنی کالاهای پرمصرف تندگردش است. این واژه نیز مانند بقیه واژه های حوزه فروش و پخش، باورود شرکتهای خارجی به ایران در اویل دهه هفتاد شمسی در کشورمان رایج گردید. کالاهای مصرفی تندگردش (FMCG) محصولاتی هستند که به سرعت و با هزینه ای نسبتاً کم و با حجم بالا فروخته می شوند. این صنعت در امریکا با عنوان CPG (کالاهای بسته بندی شده برای مصرف کننده) نیز شناخته می شود. در اکثر کشورهای اروپایی، آسیا و اقیانوسیه اصطلاح FMCG کاربرد بدارد و در قاره امریکا از هردو واژه خصوصا واژه CPG استفاده بیشتری صورت می‌گیرد.

مقالات مرتبط:

اف.ام.سی.جی چیست؟

اقیانوس آبی

استراتژی  اقیانوس آبی(blue ocean strategy)، نام نظریه‌ای در حوزه استراتژی است که از کتابی با همین عنوان گرفته شده. این مفهوم به معنای فضا یا بازاری است که با خلاقیت ایجاد شده و هنوز توسط رقبا آلوده نشده. مفهوم اقیانوس قرمز در مقابل این مفهوم است.

مقالات مرتبط:

اقیانوس آبی چیست؟

اقیانوس قرمز

اقیانوس قرمز(Red ocean)، فضا یا بازاری است که به قدری مملو از رقبا یا جنگ و درگیری است که به اصطلاح با خون حاضرین به رنگ قرمز درآمده است. مفهوم اقیانوس آبی در مقابل این مفهوم است.

مقالات مرتبط:

اقیانوس آبی چیست؟

اکشن فیگور

فیگور و اکشن فیگور(Action Feature)، ساخته، سازه یا ماکتی سه بعدی از یک شخصیت تخیلی، داستانی، علمی کارتونی یا واقعی است. در واقع اکشن فیگور، مجسمه ای از جنسهای مختلف مانند پلاستیک، فایبرگلس، پارچه، چوب و یا سایر موادی از این دست است. این شکل های سه بعدی، عموما ابعادی کوچکتر از ابعاد واقعی دارند که البته همیشه اینگونه نیست.

مقالات مرتبط:

اکشن فیگور چیست؟

ام.آی.اس

ام.آی.اس (MIS) مخفف عبارت(management information system)، به معنای سامانه مدیریت اطلاعات یا سیستم مدیریت اطلاعاتی رایانه‌ای است که جمع‌آوری، کنترل و پالایش داده‌های مورد نیاز سازمان را بر عهده داشته و با به‌کارگیری روش‌های مناسب هر سازمان، اطلاعات پالایش شده را به منظور تصمیم، برنامه‌ریزی و کنترل کلیه فرایندها در اختیار سطوح مختلف مدیران قرار می‌دهد. ام.آی.اس سیستمی است یکپارچه که از کاربر و ماشین برای ارائه اطلاعات در پشتیبانی از عملیات، مدیریت و تصمیم‌گیری در سازمان تشکیل شده‌است.

مقالات مرتبط:

ام.آی.اس چیست؟

اندازه بازار

اندازه بازار (Market size)، یکی از فاکتورهای اساسی بازاریابی است و از اهمیت ویژهای برخوردار است. مطابق تعریف عمومی این مشخصه، اندازه بازار به معنای تعداد مشتریان یا خریداران موجود. اگر بخواهیم تعریف جامع‌تری از این موضوع ارائه دهیم، باید تمامی ارکان فعال در یک بازار را در این مقوله، جای دهیم. بنابراین مطابق تعریف کاملتر، اندازه بازار، فراوانی یا تعداد کلیه فروشندگان، خدمات دهندگان و مشتریان بالقوه و بالفعل یک بازار است.

مقالات مرتبط:

اندازه بازار چیست؟

انگیزش

انگیزش(motivation)، به مجموعه فرآیندهایی مانند نیاز، شناخت، هیجان، و سایر رویدادهایی اطلاق می‌شود که به رفتار انسان، نیرو و جهت می‌بخشند. بطور طبیعی، نیازها با شرایط درونی انسان که برای ادامه زندگی و رشد و سلامتی ضروری است، مرتبط هستند. شناخت، عقاید، باورها، و رویدادهای ذهنی، انتظارات و خودپنداره را شامل می‌شود که شیوه اندیشیدن انسان را نشان می‌دهد.

مقالات مرتبط:

انگیزش چیست؟

انجمن خبرگی چیست؟

انجمن خبرگی(community of practice)، که در انگلیسی به جامعه عملی(Cop)، نیز شناخته می شود، به گروهی از افراد اطلاق می شود که با دغدغه، مجموعه ای از مشکلات یا علاقه مشترک گرد هم جمع شده و روی موضوعی خاص تمرکز می کنند و برای تحقق اهداف فردی و گروهی همفکری و هم برنامه ریزی می کنند.

مقالات مرتبط:

انجمن خبرگی چیست؟

او.کی.آر

OKR مخفف عبارت Objective & Key Results بوده و به معنای “اهداف و نتایج کلیدی” می باشد. این روش، راهکاری برای تعریف و پیگیری اهداف و نتایج آن‌ ها است که معمولاً به صورت فصلی (۳ ماهه) و سالانه تعریف می شود. این روش که ایده‌ی آن برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ توسط اندی گراو (Andy Grove) در شرکت اینتل مطرح شد.

مقالات مرتبط:

او.کی.آر چیست؟

ای.تی.اس

سیستم ای.تی.اس(applicant tracking system)، سیستمی هوشمند است که فرایند استخدام را با استفاده از ابزارها و حتی تکنولوژی‌های مختلف مثل هوش مصنوعی ساده، بهینه و به‌صرفه می‌کند تا بهترین و واجدشرایط‌‌ترین متقاضیان را نشان دهد.

مقالات مرتبط:

ای.تی.اس چیست؟

ای.آر.پی

ای.آر.پی یا برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP)، یکی از بخش‌های مهم در زنجیره تأمين و مدیریت منابع در سازمان‌ها، وجود یک بخش یا نرم افزار جامع مدیریت منابع سازمان یا ERP است. دراصل، معنی لغوی این اصطلاح، Enterprise resource planning  برنامه‌ریزی منابع سازمان است.

مقالات مرتبط:

ای.آر.پی چیست؟

ای.سی.پی.ام (eCPM)

ای.سی.پی.ام(eCPM)، یا هزینه موثر در هر مایل، بازخوردی است که یک تبلیغ کننده(یا توسعه‌دهنده برنامه) به ازای هر هزار نمایش آگهی یا تبلیغات در برنامه خود یا سایر فضاهای تبلیغاتی کسب می‌کند. تبلیغ کنندگان از eCPM برای بهینه‌سازی مکان‌های تبلیغاتی، نظارت بر کمپین‌ها و سنجش عملکرد کلی درآمدزایی تبلیغات استفاده می‌کنند.

مقالات مرتبط:

ای.سی.پی.ام (eCPM)، چیست؟

ایکیگای

ایکیگای(生き甲斐)، واژه ای ژاپنی به معنای “دلیلی برای زندگی” ، یکی از مهمترین عناصر در فلسفه زندگی ژاپنی و فراتر از مفهوم سامورایی بوشیدو(Busido)، است. مطابق این فرهنگ، هر انسانی، ایکیگای مخصوص به خود را دارد که باید آن را در طول زندگی بیابد. یافتن ایکیگای، نیازمند جستجوی عمیق و طولانی و شناخت عمیق فردی است. ژاپنیها براین باورند که یافتن ایکیگای، در زندگی انسان، قناعت و بی نیازی آورده و به زندگی وی، معنا می‌دهد.

مقالات مرتبط:

ایکیگای چیست؟

اینفلوئنسر

اینفلوئنسر(influencer)، فردی مشهور یا محبوب در جامعه یا در مدیا یا شبکه های اجتماعی است که از شهرت خود برای “ایجاد آگاهی”، “جذب مخاطب”، و “ایجاد کال تو اکشن”، استفاده می کند. این افراد از شهرت خود برای جا انداختن یک سبک زندگی یا یک برند استفاده میکنند و درآمدزایی می کنند.

مقالات مرتبط:

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ (influencer marketing)، یا بازاریابی تاثیرگذار، به معنای استفاده از افراد مشهور یا محبوب در جامعه که در مدیا یا شبکه های اجتماعی شهرت دارند برای جا انداختن یک سبک زندگی یا یک برند اطلاق می شود . با توجه به تاثیری که این افراد بر بدنه اجتماع و نفوذی که بر خریداران بالقوه نفوذ دارند، ارسال پیام های تبلیغاتی یا ترغیبی از طریق این افراد برای جهت گیری مخاطبان در بازار بزرگ، به عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ نام برده می شود.

مقالات مرتبط:

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینتگریشین

اینتگریشن(integration)، کنش یا فرآیند پیوستن یا اختلاط موفقیت آمیز با موضوعات دیگر است. در موارد دیگر این واژه به معنای “ادغام” یا “یکپارچه سازی نیز معنی می یابد. در بازاریابی بیشتر این مفهوم به معنای یکپارچه سازی و ادغام بکار می رود.

مقالات مرتبط:

اینتگریشن چیست؟

آکادمی آنلاین عیب پوش