اصول(زندگی و کار)

کتاب اصول(زندگی و کار) نوشته ری دالیو با ترجمه قاسم سعادت توسط نشرمهربان در سال 98 منتشر شد. این کتاب عنوان کتاب درجه یک سال 2017 در حوزه‌ی کسب و کار را دارد و همچنین برنده جایزه‌ کتاب کسب و کار آکسیوم در سال ۲۰۱۸ است. این کتاب یکی از کتابهای مرجع در زمینه موفقیت فردی و کاری است و بزرگترین مدیران جهان از جمله بیل گیتس، آن را ستوده‌اند.

کتاب اصول(زندگی و کار) به بررسی اصولی می‌پردازد که ری دالیو در طول چهار دهه اخیر، ایجاد، توسعه و به کار برده است تا از موفقیت و کیفیت زندگی و کار لذت ببرد. کتاب به بیان یکتایی و عملی بودن این اصول می‌پردازد، که نتیجه تجربه، سرباالییها و سرپایینیها، موفقیتها و ناکامیها، و سایر وقایع زندگی فردی و حرفهای دالیو بوده‌اند. دالیو رویکردی را اتخاذ می‌کند که افراد و شرکتها به راحتی و با شفافیت، اصول را دنبال کنند و از این سرمایه در کار و زندگی خود نهایت استفاده را ببرند.

این کتاب مشتمل بر سه بخش است. بخش اول کتاب حاوی هشت فصل است و پایه و اساس بقیه کتاب را با تاکید بر کل سفر زندگی دالیو از زمان تولد بنیان می‌نهد. این بخش اقدامات، کشمکش، ناکامی و موفقیت نهایی شرکت دالیو به نام بریج واتر را شرح می‌دهد. همچنین، بخش نخست نشان می‌دهد که چگونه دالیو اصولی را فرا گرفت که زندگی، کار خود و دیگران را متحول کرد.

بخش دوم کتاب، اصول زندگی را شامل می‌شود و متشکل از پنج فصل است که اصول هدایت کننده هر کدام از بخشهای زندگی یک انسان را بیان می‌دارد. بخش دوم چندین اصول و روشهایی که می‌توان در زندگی فردی به کار برد را ارائه می‌کند. یکی از مهمترین نکات مطرح شده در این بخش پذیرش واقعیت و حقیقت موجود در اطراف فرد و مدیریت آن است. صداقت کامل الزامی است و روشنفکری و شفافیت به شدت در هدایت زندگی فرد در مسیر درست اهمیت دارند. تکامل نیز بسیار مهم است. فرایند پنج مرحلهای که اساس خیلی موضوعات در زندگی است به تعریف اهداف شفاف، شناسایی و مدیریت مشکالت، تشخیص مشکالت به منظور یافتن علت ریشه‌ای آنها، برنامه‌ریزی و حرکت به سمت مقصد نیاز دارد. اصل مهم دیگر که باید به خاطر داشته باشید درک و پذیرش این امر است که انسانها متفاوت از هم شکل گرفته‌اند. در نهایت، تصمیمات باید موثرانه اتخاذ شوند.

بخش سوم مشتمل بر اصول کاری است که دالیو بر اساس حضور حرفهای خودش در شانزده بخش ارائه می‌کند. اگر سازمانی میخواهد موفق باشد، باید ترکیبی از ارزشها و اصول قوی را اعمال کند. این اصول و ارزشها باید جوانب، فرهنگ و عملکرد سازمان را مدیریت کنند. »شایسته ساالریِ ایده« بهترین راه برای انجام امور در زمینه سازمانی است. برخی از اصول کاری که دالیو در طول سالها شکل داده و در آنها به مهارت رسیده است عبارتند از ایمان داشتن به حقیقت ریشهای و شفافیت ریشهای، شکل دادن به فرهنگ پذیرای اشتباهات و درسهای منتج از آنها، بنیاد نهادن و حفظ کردن همترازی با افرادی که فرد با آنها کار می‌کند، اعتبارسنجی تصمیمگیریهای فرد با سودجستن از نقطه نظر افراد معتبر، فائق آمدن و برون رفت از اختالفات، تمرکز بر افراد و تواناییهای آنها، داشتن آموزشهای مناسب و همیشگی، ارزیابی و دستهبندی افراد و غیره. این بخش، اصول عملی را ارائه می‌دهد تا فرد زندگی کاری خود را هدایت کند و تصمیمات و انتخابهای هوشمندانهای اتخاذ کند.

نظرات افراد و مجلات تاثیرگذار درباره کتاب اصول

آقای دالیو مدت‌هاست که توجه‌ها را به خود جلب کرده است. کتاب جدیدش یعنی کتاب اصول علاوه بر این که فهرست کاملی از اصول زندگی و کار را ارائه می‌دهد، به زندگی نامه‌ی مولف نیز می‌پردازد و به طور کلی یک کتاب خودآموز عالی است که راهنمایی‌های بسیاری را در اختیار شما قرار می‌دهد. این کتاب در واقع داستان شخصی و تجربیات چندین ساله‌ی آقای دالیو است و نشان می‌دهد که او چطور در سال ۱۹۷۵ شرکتش را راه‌اندازی کرده و با چالش‌ها و کشمکش های اولیه‌ی داخلی شرکت خود دست و پنجه نرم کرده است. کتاب فوق بسیار آموزنده و تاثیرگذار است و رویکردی که در این کتاب ارائه شده است شاید در وهله‌ی اول یک رویکرد سرد و بی احساس به نظر برسد، ولی رویکردی متفاوت و به مراتب تاثیرگذار است. آقای دالیو با رویکرد خود به افراد می‌آموزد که حس خضوع و خویشتن نگری داشته باشند و آن را تقویت کنند، چراکه با این حس و توانایی می‌توانند آزاداندیش باشند و انتقاد معنی‌دار و هدفمند را بپذیرند و در نهایت برای بهبود و پیشرفت خود، از آن استفاده کنند.

نیویورک تایمز

چنانچه قرار باشد کتاب موفق را در حوزه‌ی کسب و کار و حرفه در سال ۲۰۱۷ معرفی کنم، کتاب اصول اثر ری دالیو را معرفی می‌کنم. این کتاب حدودا ۶۰۰ صفحه‌ای با داستان نویسنده‌ی کتاب در مورد نحوه‌ی راه اندازی شرکت خیلی موفقش در زمینه‌ی سرمایه گذاری یعنی شرکت بریج واتر شروع می‌شود. آقای دالیو با استفاده از زندگی نامه و گذشته‌ی خود به عنوان یک برنامه‌ی راهبردی، پیشنهاداتی را برای کسب موفقیت ارائه می‌کند و در عین حال قدرت فردیت و اهداف فردی را نیز مورد تاکید و توجه قرار می‌دهد. این کتاب صرفا برای جامعه‌ی نخبگان قدرت نیست. طرح بازی خیلی مفصلی که دالیو در این کتاب ارائه کرده است، دو موضوع حقیقت ریشه‌ای و شفافیت ریشه‌ای را مورد تاکید قرار می‌دهد و نشان می‌دهد که مدیران ارشد اجرایی قدرتمند و مدیران توسعه طلب چطور می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

روزنامه‌ی شیکاگو تریبیون

ری دالیو راهنمایی‌ها و بینش‌های ارزشمندی به من داد. با مطالعه‌ی این کتاب شما هم می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

بیل گیتس

من کتاب اصول، نوشته‌ی ری دالیو را خیلی دوست دارم، چراکه این کتاب با عقل و خرد نوشته شده است.

آریانا هافینگتون

به نظرم کتاب اصول که توسط ری دالیو به رشته‌ی تحریر درآمده، واقعا فوق العاده است. هر صفحه اش مملو از اصول و بینش‌های بسیار است.خیلی دوست دارم بدانم که ری دالیو چطور با چنین روش دقیقی توانسته است زندگی و پیشینه‌ی خود را با هم ادغام کند.

تونی رابینز

تیز هوشی و ذکاوت ری دالیو در بازار، محشر است و دلیل این که او در راس حوزه‌ی کاری خود قرار گرفته این است که در زندگی از یک سری اصول استفاده کرده است.

مایکل بلومبرگ

خیلی مهم و آموزنده است که آنچه را در زندگی آموخته اید با دیگران به اشتراک بگذارید و ری دالیو در این کتاب جذاب خود، این کار را به شیوه‌ای جالب و برانگیزاننده انجام داده است.

جان دیمون

کتاب اصول ری دالیو به طور چشمگیری جذاب است و به شدت مرا برانگیخته است. این کتاب موجب شده تا در مورد زندگی‌ام فکر کنم و این که ما چطور می‌توانیم به شیوه‌هایی کاملا پر محتوا با یکدیگر رفتار کنیم. داستان زندگی آقای دالیو و این که او چطور توانسته به این اصول دست پیدا کند یک داستان جذاب است.

آندرو راس سورکین

ری دالیو، به عنوان یک سرمایه گذار میلیارد، قوی‌ترین فرهنگ سازمانی را که تاکنون دیده‌ام ایجاد کرده است. این فرهنگ سازمانی در حقیقت شفافیت ریشه‌ای را برتر از سیاست می‌داند و شایسته سالاری را به دموکراسی ترجیح می‌دهد. او در کتاب اصول خود که مدت زیادی را صرف جمع‌آوری اش کرده، سیستم‌هایی را شرح می‌دهد مه برای ایجاد کار معنی‌دار، روابط معنی‌دار و موفق‌ترین صندوق تامین سرمایه گذاری دنیا طراحی و بکار برده می‌شوند.

آدام گرانت

اکیدا توصیه می‌کنم که این کتاب را حتما مطالعه کنید. این کتاب شیوه‌ی تفکرم را در مورد تصمیم‌گیری در زندگی و کسب و کارم تغییر داده است.

تیم فریس

بازنویسی و تلخیص: فرامرز عیب‌پوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *