فارمارپ (Pharma Rep) کیست؟

 نماینده فروش دارویی وبهداشتی (Pharmaceutical sales representative)  به فروشنده‌ای اطلاق می‌شود که توسط شرکتهای داروسازی و آرایشی و بهداشتی به کار گرفته شده‌ تا پزشکان و مسئولین داروخانه ها را ترغیب کند که داروها یا محصولات شرکت متبوع آنها را برای بیماران تجویز کنند یا بفروشند. در برخی کشورهای اروپایی فارمارپ‌ها همان مدرپ‌ها هستند و ویزیت پزشکان برای نسخه شدن محصول را انجام می‌دهند. اما در بسیاری از کشورها از جمله کشور عزیزمان، فارمارپ‌ها فروشندگان بخش دارویی و آرایشی و بهداشتی هستند که به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند و با دکترهای داروساز یا مسئولین داروخانه ارتباط برقرار نموده و محصولات خود را به ایشان معرفی می‌کنند. این نمایندگان از فروشندگان معمولی اطلاعات بیشتری دارند و عموما از فارق التحصیلان رشته های داروسازی و رشته های مرتبط انتخاب شده و آموزشهای لازم در خصوص معرفی محصول و نحوه برخورد با پزشکان و مسئولین داروخانه ها را می‌بینند. بسیاری از شرکتهای بزرگ آرایشی بهداشتی و پوستی، آموزشهای دوره‌ای و دائمی برای به روز نگه داشتن فارمارپ‌ها برگزار می‌کنند و جلسه‌های آموزشی داخلی و خارجی برای فارمارپ‌ها برگزار می‌کنند. این فرصت شغلی سختی‌های فروشندگی و دشواری‌های فروش تخصصی را بصورت توامان دارد.

فارمارپ کیست؟

در امریکا قانون تعامل شرکتها با مسئولین داروخانه‌ها و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، از سال 2002 تصویب شده و این قانون توسط تحقیقات داروسازی و تولید کنندگان آمریکا (PhRMA) به اجرا درآمده است. هدف از اجرای این قانون جلوگیری از تبانی پزشکان و مسئولین داروخانه‌ها با فارمارپ‌هاست. این قانون هنوز در بسیاری از کشورها مصوب نشده اما در ایالات متحده اجرای آن، کمک شایانی به حفظ حقوق مصرف کننده و تعامل اخلاقی بین متخصصین مراقبت های بهداشتی و شرکت های داروسازی نموده است.

در سالهای اخیر در انگلستان نمایندگان با تصویب آیین نامه‌ای سختگیرانه، انجمن صنایع دارویی انگلیس (ABPI) را موظف کرده‌اند که فارمارپ‌ها حق ارائه هیچ هدیه‌ای به مسئول جایگاه فروش دارو یا آرایشی و بهداشتی را ندرند و شرکتها در صورت استفاده از تاکتیکهای مشخص شده در قانون، به ارائه رشوه متهم شده و با مجازات بسیار سنگین مواجه خواهند شد.

فارمارپ کیست؟

فارامارپ درراستای رساندن اطلاعات محصول و باور وایده وکمک به مسئول جایگاه مربوطه ،جهت فروش محصولات در شرکتها خدمت می‌کنند و روند فروش را تا مصرف محصول توسط مصرف‌کننده دنبال می‌کنند. از دید بازاریابی، یک فارمارپ فردی است که توانایی تغییرنظر وعقیده مسئولین خرید داروخانه‌ها را دارد به عبارتی نظر خود را به دیگران عرضه می‌دارد و ایشان را با خود همراه وهم نظر می‌کند.

نوشته: فرامرز عیب پوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *